Jak dobrać płaszcz do sylwetki?

 

Jak dobrać płaszcz do sylwetki? Takie pytanie zadaje sobie każda kobieta. Zwłaszcza, gdy zbliża się sezon jesienno-zimowy bądź wiosenny, kiedy to ważnym elementem garderoby staje się płaszcz. Nieważne, ile kobieta ma lat,czym się interesuje, gdzie pracuje, jaką ma urodę i figurę – przynajmniej jeden płaszcz powinien znaleźć się w kobiecej szafie. To taki element garderoby, który pasuje na większość okazji. Czy na co dzień do pracy, na uczelnię, na zakupy, spacer, czy od święta, na specjalne okazje – zawsze się przydaje. Można je nosić w bardziej klasyczny sposób, czyli elegancki, ale też na sportowo, w stylu casual. Wszystko zależy od materiału i fasonu danego płaszcza.

 

Ostatnio bardzo modne stały się krótkie płaszczyki – kurtki. Przede wszystkim na swoje praktyczne zastosowania. Jest to model często wybierany przez młodsze kobiety, które potrzebują czegoś eleganckiego, modnego, a zarazem wygodnego. Panie dojrzałe i w średnim wieku stawiają na klasykę. Dłuższe płaszcze, czy płaszczyki do kolan zapewniają ciepło, a zarazem elegancję. Bez względu na grupę wiekową, kobiety chcą pięknie wyglądać. Nie każda może pochwalić się figurą supermodelki, dlatego jeśli nadchodzi czas zakupu nowego płaszcza, panie stają przed dylematem, czy wygoda, czy wygląd. Na szczęście obecnie mamy duży wybór garderoby na każdą kieszeń i na każdą figurę.

Fasony płaszczy

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych sylwetek, warto wiedzieć, że klasyczne wełniane płaszcze występują w trzech podstawowych fasonach:

  • prosty, który nie posiada widocznych wcięć,
  • w kształcie litery A, wąski u góry, a rozkloszowany na dole
  • w kształcie litery X, z mocno zaakcentowanym wcięciem, szeroki u góry i rozkloszowany na dole

Są to podstawowe fasony, które ulegają zmianom w późniejszym etapie projektowania i szycia. Poprzez wprowadzenie dodatków, przeszyć, fantazyjnych guzików, kieszeni, kapturów, pasków, kołnierzy i ozdób każdy płaszcz zmienia się i dostosowuje do wymagań współczesnych klientek. Dzięki temu mamy do wyboru klasyczne dyplomatki, dwurzędówki, prochowce, trencze, modne płaszcze typu oversize, budrysówki, kurtki żakietowe, wiązane w pasie kroje szlafrokowe, a także płaszcze-parki.

W tym artykule skupimy się na płaszczach i kurtkach wełnianych, gdyż modele z tego rodzaju tkaniny są najpopularniejsze ze względu na uniwersalność – są zarazem ciepłe, w sam raz na chłodne dni, oraz eleganckie. Trzeba o tym pamiętać, gdyż wybierając okrycie wierzchnie, nie kierujemy się tylko i wyłącznie wyglądem zewnętrznym płaszcza. Ma on spełniać przede wszystkim swoje główne zadanie – chronić przed wiatrem i mrozem w chłodne jesienne i zimowe dni.

Rodzaje kobiecych sylwetek

Ile kobiet, tyle rodzajów sylwetek. Nie jest łatwo je zgeneralizować, dlatego obecnie na rynku jest szeroki wybór płaszczy i kurtek, z różnych materiałów, z rozmaitymi dodatkami. Warto znać ogólne zasady, które pomogą w doborze odpowiedniego płaszcza. Pomogą i podpowiedzą, lecz nie można ich traktować w sensie wymogów, a bardziej jako wskazówki i zalecenia.

Jak wiemy, każda kobieta ma swój gust i preferencje odnośnie odzieży. Jedne uwielbiają puchowe płaszcze i tylko w takich dobrze się czują, inne za to noszą tylko wełniane i klasyczne. Generalnie każda kobieta ma swój instynkt modowy, wie, w czym wygląda korzystnie i co jej pasuje. Jednak, by poszukiwania wymarzonego płaszcza były łatwiejsze, warto przeczytać porady, aby odpowiednio dobrać płaszcz do sylwetki i ukryć jej mankamenty, a podkreślić atuty.

Generalnie kobiece sylwetki można podzielić na kilka grup:

  • sylwetka w kształcie gruszki – charakteryzuje się małym biustem, wąskimi ramionami i szerokimi biodrami
  • sylwetka w kształcie jabłka – cechy charakterystyczne to duże piersi i brzuch, brak wcięcia w talii, dość szczupłe nogi
  • sylwetka klepsydry – cechuje się dużymi piersiami, szczupłą talią i okrągłymi biodrami
  • sylwetka o kształcie linijki, prostokąta – linia ramion jest równa linii bioder, brak zaznaczonego wcięcia w talii, figura chłopczycy
  • sylwetka o kształcie rożka, odwróconego trójkąta – szerokie ramiona, wcięcie w talii, wąskie biodra, mały biust i szczupłe nogi, to cechy charakterystyczne dla tego typu figury
  • sylwetka o kształcie dzwonu – wąskie ramiona, mały biust, wydatny brzuch i masywne biodra

Znając już ogólny podział typów figury, przejdźmy do konkretów, odpowiedzmy sobie na pytanie, jak dobrać płaszcz do danej sylwetki.

Figura gruszka

Panie należące do pierwszej grupy, czyli kobiety mające sylwetkę w kształcie gruszki, powinny zatuszować najcięższy punkt swej figury, czyli szerokie biodra i masywne uda. By to zrobić, najłatwiej odwrócić uwagę z dolnych partii ciała, a podkreślić górne. Wyrówna to proporcje. Idealnym płaszczem będzie w tym wypadku płaszcz w kształcie litery A, gdyż dół przez to, że jest rozkloszowany, nie będzie opinał bioder.

Odpowiedni płaszcz powinien sięgać do połowy uda, nie może być dłuższy niż do kolan. Na taką figurę pasują również kurtki żakietowe. Jeżeli chodzi o dodatki, to przydatne będą takie detale jak pagony na ramionach, kieszenie na biuście, dwurzędowe zapięcia, duże, fantazyjne kołnierze. Taki prosty trick jak futerko na klapach powiększy biust, a odwróci uwagę od bioder. Dobrze też spisuje się przy tej figurze pasek w talii, który ją podkreśli i optycznie wyszczupli.

Poniżej przedstawiamy model Konstancja, kurtka z dwurzędowym zapięciem, dostępna w różnych kolorach. Swoim fantazyjnym kołnierzem odwróci uwagę od wąskich ramion i małego biustu. Wcięcie w talii nadaje idealnych proporcji. Duże guziki i ciekawe przeszycia optycznie wyszczuplają. Warto zwrócić uwagę, że ukośnie wszyte kieszenie ładnie podkreślają linię bioder. Tego typu kurtka świetnie pasuje zarówno do spódnicy, jak i do wąskich spodni, czy legginsów.

 

 

Figura jabłko

Kobiety o figurze w kształcie jabłka, cechują się szerokimi ramionami, dużymi piersiami i brzuchem, brakiem wcięcia w talii i zazwyczaj dość szczupłymi nogami. Tutaj, w przeciwieństwie do kobiety „gruszki”, należy unikać przesadnego eksponowania górnych partii ciała, lecz skupić się na dolnych. Dlatego warto wybierać płaszcze do kolan, lub tuż za, by wyeksponować zgrabne nogi i uniknąć efektu ociężałej sylwetki.

Idealnym płaszczem w tym przypadku staje się jednorzędowy, prosty płaszcz, najlepiej z klasycznym żakietowym kołnierzem i głębokim dekoltem. Oprócz prostego kroju, można wybrać ten o kształcie trapezu lub z podwyższoną talią, ważne by guziki zaczynały się tuż pod linią biustu. Unikać należy pasków i wcięć w talii. Pionowe przeszycia optycznie wyszczuplą sylwetkę.

Idealnie do figury jabłka pasuje jednorzędowy płaszcz Celestyna. Żakietowy kołnierz (niekoniecznie z futerkiem), z głębokim dekoltem i guzikami, zaczynającymi się tuż pod linią biustu – wszystkie te cechy sprawią, że duży biust optycznie się zmniejszy. Długość tuż za kolano pozwala wyeksponować zgrabne łydki i wyrównać proporcje ciała. Ładnie wyeksponowane kieszenie nadają odpowiedniego kobiecego kształtu na wysokości talii.

 

 

Figura klepsydra

Panie o sylwetce przypominającej klepsydrę są ideałem kobiecości. Pełny biust, wcięcie w talii, krągłe biodra, często długie nogi to wymarzone proporcje. Do tego typu figury pasują klasyczne trencze, jednorzędowe płaszcze, z wcięciem w talii i paskiem. Ciekawie prezentują się wszyte ukośnie kieszenie lub zapięcie w talii na jeden guzik. Kobiety o takich kształtach mogą również nosić płaszcze z lekko rozkloszowanym dołem.

Należy unikać kieszeni na biuście, wszelkich dodatków, które optycznie jeszcze bardziej go powiększą. Nie zaleca się również płaszczy i kurtek typu oversize, gdyż takie kobiece kształty należy podkreślać, a nie zakrywać.

Przedstawiony niżej płaszcz Berenika pasuje do kobiety-klepsydry. Jednorzędowy, klasyczny płaszcz z wcięciem w talii i lekko rozkloszowanym dołem podkreśli kobiece kształty. Fantazyjne guziki i lamówki dodają uroku. Ukryte kieszenie to atut – nie przyciągają wzroku, więc ładny kołnierz gra tutaj rolę główną, podobnie jak w dobrze wszystkim znanych dyplomatkach. Płaszcz ten polecany jest zwłaszcza wysokim kobietom.

 

 

Figura prostokąt

Panie o figurze prostokąta, inaczej zwane „linijkami”, charakteryzują się tym, że linia ich ramion i bioder jest tej samej szerokości. Atutem tej figury jest zazwyczaj szczupła budowa. Ważne, by tak dobrać płaszcz, żeby podkreślić talię i optycznie powiększyć biust oraz biodra. Trzeba unikać dwurzędowych płaszczy, wysoko zapinanych. Najlepiej wybrać płaszcz koniecznie z paskiem w talii i rozkloszowanym dołem oraz dekoltem w kształcie litery V.

Można wybrać płaszcze z marszczeniami na biuście, żabotami, przeszyciami, pagonami, guzikami czy innymi dodatkami, które dodadzą objętości figurze (pamiętając o zachowaniu wcięcia w talii). Można też skusić się na kurtkę w stylu żakietu, zapinanego na jeden guzik. Warto zwrócić uwagę na płaszcze o fasonie w kształcie litery X. Optycznie nada on krągłości w miejscach, w których jest to pożądane, a także podkreśli wąską talię.

Płaszcz Bolonia, mimo tego, że nie ma dekoltu w kształcie litery V, również będzie pasował na panie o figurze prostokąta. Przede wszystkim ze względu na pasek z ciekawą klamrą, który idealnie podkreśla wcięcie w talii. Jest on tu mocno zaakcentowany, między innymi dzięki temu, że ma kryte guziki. Płaszcz uszyty jest w kształcie litery X, poszerza lekko ramiona (dzięki wszytym poduszkom) i dodaje krągłości w biodrach. A to przy figurze linijki – efekt pożądany.

 

 

Figura rożek

Kobiety o sylwetce w kształcie rożka (odwróconego trójkąta) mają szerokie ramiona, ale mały biust, brak wcięcia w talii, wąskie biodra, płaskie pośladki i szczupłe nogi. W takim przypadku, doskonale sprawdzają się płaszcze jednorzędowe, koniecznie w paskiem lub wcięciem w talii, rozkloszowane na dole. Kieszenie, marszczenia i ozdoby na bokach optycznie powiększą biodra. Płaszcz nie może być za długi, idealne są takie, które sięgają do kolan. Wtedy podkreślone i wyeksponowane są szczupłe nogi.

Kurtka Adela, będzie pasować na panie o figurze rożka. Przede wszystkim dlatego, że ma fason tzw. “bombki”. Dla tego typu figury jest idealna – ładnie nadaje objętości w pośladkach i biodrach oraz odwraca uwagę od szerokich ramion. Dwurzędowe zapięcie w tym przypadku dodaje uroku. Poziome przeszycie na wysokości talii podkreśla smukłą sylwetkę, a pionowe szycia optycznie wyszczuplają górną partię ciała. Można nosić go zapiętego do samej góry na tzw. stójkę, tak jak widoczne jest to na zdjęciu, bądź wyłożyć na boki jak kołnierz.

 

Figura dzwon

Figura dzwon to kobieta o wąskich ramionach, małym biuście, dość dużym brzuchu i szerokich biodrach. Dolna partia ciała wymaga zatuszowania, gdyż jest najcięższym punktem sylwetki. Warto optycznie zmniejszyć dół, a górę powiększyć, żeby wyrównać proporcje. Podobnie jak u kobiet o figurze gruszki, warto wybierać płaszcze o kroju w kształcie litery A. Rozkloszowany dół zakryje masywne uda. Wąskie ramiona i mały biust można optycznie powiększyć przez dodatki na kołnierzu, czy poduszki, a także wybierając okrągłe dekolty lub w kształcie łódki.

Trzeba unikać kurtek sięgających dolnej linii bioder – lepiej wybrać dłuższe. Wystrzegać się trzeba wszelkich wzorów geometrycznych oraz dekoltów w kształcie litery V.

Płaszcz Izabel, prezentowany poniżej to propozycja dla kobiet o wąskich ramionach i niewielkim biuście, za to szerokimi dolnymi partiami sylwetki. Dekolt w kształcie łódki optycznie powiększa górne partie ciała, podobnie jak dwa duże ozdobne guziki. Jest to klasyczny płaszcz o fasonie litery A. Dlatego zamaskuje szerokie biodra i masywne uda. Półokrągłe kieszenie optycznie wyszczuplają w najcięższym punkcie sylwetki. Ukośne przeszycia na całej długości płaszcza również sprawiają, że sylwetka wydaje się być lżejsza i nabiera odpowiednich, kobiecych kształtów.

 

 

Jak już wcześniej pisaliśmy: ile kobiet, tyle sylwetek. Warto mieć na uwadze, że nawet znane kobiety, piosenkarki, prezenterki, aktorki i celebrytki nie szczycą się idealnymi figurami. Tak dla pocieszenia znana wszystkim ze swojej latynoskiej urody piękna piosenkarka i aktorka Jennifer Lopez – ma figurę gruszki. Niezwykle charakterystyczna prezenterka telewizyjna Dorota Wellman reprezentuje kobiety o figurze jabłka. Idealną sylwetkę klepsydry ma niezwykle kobieca piosenkarka Beyonce. Figurę rożka posiada aktorka Jessica Biel, a linijki reprezentuje z kolei inna aktorka Natalie Portman. Przykładem kobiety o sylwetce dzwonu jest znana wszystkim jako superniania – Dorota Zawadzka. Wszystkie te znane z telewizji, kina i ze sceny kobiety łączy jedno – akceptują swój wygląd, nie starają się go na siłę zmieniać, a dzięki temu są naturalne i prawdziwe. Za to potrafią tak dobrać ubrania, że nikt nie zwraca uwagi na szerokie biodra, wąskie ramiona czy mały biust.

Dlatego nie ma sensu martwić się o swoją figurę i katować drakońskimi dietami, czy spędzać długie godziny na siłowni. Natura dała każdej kobiecie inny wygląd, obdarzyła inną figurą. Dzięki temu każda jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Najlepiej zaakceptować swój wygląd, taki jaki jest. Wszelkie mankamenty zawsze można ukryć, stosując właśnie odpowiednio dobrane do sylwetki ubrania. Każda kobieta ma swoje zalety, tylko nie każda wie, jak je podkreślić. Najważniejsze to znać swoje słabe i mocne strony. Z jednych zrobić atut, drugie zatuszować. W tym mogą pomóc nasze porady zawarte w tym artykule.

Tutaj, chociaż w małej części, staraliśmy się praktycznie opisać poszczególne rodzaje figur i zobrazować je przykładami. Przy każdym rodzaju sylwetki dołączone są zdjęcia płaszczy i kurtek, które mogą stać się inspiracją i wzorem przy wybieraniu odpowiedniego modelu. Są one dostępne w naszym sklepie internetowym. Warto znać opisane w tym artykule ogólne zasady doboru płaszczy, żeby wiedzieć jak podkreślić swoje atuty, a co zrobić, żeby zatuszować mankamenty. A najważniejsze, żeby dobrze czuć się w swoim płaszczu, wygodnie, modnie a przede wszystkim kobieco.

Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *