Męskie garnitury – podstawowe zasady savoir vivre’u

Męskie garnitury - podstawowe zasady savoir-vivre'u

Garnitur jest niewątpliwie najbardziej klasycznym elementem męskiej garderoby. Kojarzymy go zwykle z oficjalnymi okazjami, takimi jak spotkania biznesowe, ale może być noszony w mniej zobowiązujących sytuacjach – jakich? I jak go wybrać, by wyglądać dobrze? Zapraszamy do lektury garniturowego savoir vivre’u!

 


Zanim przeczytasz artykuł do końca to chcę Cię zaprosić do odwiedzenia naszego centrum  garniturowego w Nowym Targu (województwo małopolskie) . Znajdziesz u nas kilkanaście różnych fasonów i kolorów garniturów znanej polskiej firmy Lavard. Zobacz koniecznie jak do nas trafić – kliknij tutaj.

 

Przeznaczenie garnituru?

Najogólniej dzielimy garnitury na wizytowe i sportowe. Pierwsze zakładamy przy szczególnych okolicznościach, jak uroczyste kolacje. Powinny być więc bardzo eleganckie i uszyte z największą starannością. Drugi rodzaj jest mniej oficjalny i nadaje się do noszenia na przykład do pracy.

Pamiętajmy, że garnitury dwurzędowe, czyli z dwoma rzędami guzików, to strój bardzo elegancki, jednorzędowe – z jednym rzędem guzików – uniwersalny. Ważne jest, by pod żadnym pozorem nie chodzić w odpiętej marynarce dwurzędowej – to poważne uchybienie dobrym obyczajom! Nigdy też nie zakładamy do niej kamizelki.

Garnitur męski slim zapinany na dwa guziki

 

Dobieramy odpowiedni rozmiar garnituru

Dobrze jest wiedzieć przede wszystkim, że istnieją dwa podstawowe rodzaje kroju marynarek. Styl europejski cechuje się wyraźnym wcięciem w talii, którego brak w amerykańskim. W pierwszym zdecydowanie lepiej prezentują się szczupli mężczyźni, w drugim panowie o bardziej zaokrąglonych kształtach.

Marynarka powinna leżeć gładko na ciele – poprzeczne fałdy na plecach sugerują zbyt mały rozmiar, podłużne zbyt duży (za szeroki). Zmarszczki nie mogą się też tworzyć z przodu, zwłaszcza w okolicach brzucha. Dolna krawędź marynarki powinna dzielić sylwetkę mniej więcej na połowę, ale nie zasłaniać całych pośladków. Zgodnie z zasadami, przy opuszczonych rękach, spod rękawa musi wystawać około 1 cm mankietu koszuli.

Warto też wspomnieć o klapach, wśród których wyróżniamy: klapy ostre, klapy proste i klapy szalowe. Mężczyźni nieco tężsi czy po prostu postawniejsi powinni nosić marynarki z klapami ostrymi, inaczej zwanymi zamkniętymi, które są po prostu szersze (ok. 9 – 12 cm). Panowie szczupli mogą sobie pozwolić na wąskie klapy proste (zamknięte). Uwaga! Klapy szalowe nosimy wyłącznie do kreacji wieczorowych, a więc do smokingów.

Jeśli chodzi o spodnie garniturowe, to modne są takie, o bardzo wąskich nogawkach. Niestety, naprawdę dobrze wyglądają w nich tylko smukli mężczyźni ze szczupłymi nogami. Panowie o większych gabarytach, np. bardzo umięśnieni, lepiej prezentują się w prostych fasonach. Pamiętajmy, że niezależnie od szerokości nogawki, spodnie do garnituru to zawsze spodnie w kant.

W każdym przypadku pamiętajmy, że spodnie powinny być dobrze dopasowane w biodrach, a ich nogawki nie mogą zbytnio załamywać się przy butach – pożądane jest jedno załamanie. W przypadku rurek wskazanym jest, by sięgały maksymalnie za kostki, lekko odsłaniając skarpety. Te zresztą zawsze muszą być widoczne, gdy siadamy, zatem powinny być odpowiednio długie – najlepiej do łydki.

A co z kolorem garnituru?

Oficjalne spotkania wymagają od nas założenia ciemniejszego garnituru. Oczywiście nie musi być on czarny – ten pasuje właściwie tylko do pogrzebów i ślubów, w innych okolicznościach lepszy będzie ciemny grafit lub granatowy.

Jeśli nie wybieramy się na spotkanie, na których obowiązuje sztywna etykieta, możemy pokusić się o założenie garnituru z wyraźnym wzorem. Zwykle są to pasy, pamiętajmy jednak o tym, że poprzeczne optycznie poszerzają sylwetkę, a podłużne ją wydłużają.

Garnitur męski granatowy

 

Kilka słów o dodatkach

Podstawowymi dodatkami do garnituru są: krawat bądź muszka, poszetka oraz oczywiście pasek. Kolor paska dopasowujemy do butów, natomiast resztę dodatków dobieramy do koszuli i marynarki – mogą z nimi kontrastować, zwłaszcza poszetka, ale zawsze powinny tworzyć harmonijną całość.

Szerokość krawata dobierzmy tak, by była zbliżona do szerokości klap marynarki, aby nie zaburzać kompozycji. Natomiast długość, którą powinien mieć krawat, to taka, sięgająca do paska, a wręcz nachodząc lekko na niego.

I jeszcze buty oraz skarpety. Zasady dress codu nie wymagają, by były tej samej barwy, co garnitur, ale powinny dobrze się z nim komponować. Pamiętajmy, że kolor skarpet dobieramy do butów, a nie spodni.

Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *