Czyszczenie wełnianych płaszczy

Wełniane płaszcze i kurtki wymagają odpowiedniej pielęgnacji i nakładają na użytkowników pewne ograniczenia np. trzeba unikać przemoczenia przez padający deszcz lub śnieg. Ale nie można mieć wpływu na warunki atmosferyczne i w porze zimowej ukryć się przed opadami. To powoduje, że płaszcze mogą się zabrudzić. Dlatego obecnie wiele pralni oferuje szereg usług związanych z czyszczeniem odzieży wełnianej. Mimo, że zazwyczaj producenci zaznaczają, że kurtki czy płaszcze wełniane lub z domieszką wełny należy czyścić chemicznie, nie zawsze jest to konieczne. Jeśli płaszcz nie jest mocno zabrudzony, nie ma wielkich plam, lecz tylko wymaga odświeżenia, można bezpiecznymi domowymi sposobami wyczyścić wełnę.

ironing-164672_1280

Jak dbać o wygląd wełnianej odzieży?

Przede wszystkim należy pamiętać, o tym, że:

– nie powinno się długo moczyć wełny, gdyż szybko się kurczy i filcuje, zwłaszcza przy zmianach temperatury np. pranie w ciepłej wodzie, płukanie w zimnej.

– nie zaleca się prania w pralce wełnianych płaszczy, gdyż wirowanie i długie namaczanie zmienia kształt odzieży i powoduje liczne zagniecenia.

– odzież wełnianą trzeba często wietrzyć, trzepać (guzikami do wewnątrz, żeby ich nie uszkodzić) i szczotkować, aby ściągnąć pyłki, nitki i kurz.

– suszenie płaszczy wełnianych powinno odbywać się naturalnie, bez źródeł ciepła. Najlepiej suszyć w pozycji poziomej, rozłożone np. na ręczniku, a potem na wieszaku.

– do prania lekkiej odzieży z wełny (swetrów, szalików, czapek) należy używać środków do tego przeznaczonych np. zawierających lanolinę. Nie wolno pocierać, a wyciskać delikatnie.

– jeśli wełna skurczyła się, wyrób rozciągnąć, gdy jest jeszcze wilgotny.

– prasować można letnim żelazkiem na lewej stronie przez wilgotną ściereczkę albo parą z żelazka z odległości 1-2 cm.

– płaszcze i kurtki wełniane należy czyścić szczotką lekko moczoną w letniej wodzie, pozwoli to zebrać kurz bez mocnego namaczania tkaniny.

– do przecierania np. kołnierzy można użyć również czystej szmatki, lekko zamoczonej w letniej wodzie.

– do zbierania pyłków i kurzu z ciemnych tkanin płaszczowych można używać też specjalnych wałków.

– płaszcze należy przechowywać w foliowych workach z dala od wilgoci, gdyż wełna pod wpływem wody kurczy się.

– szczotkowanie płaszczy powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem włosa.

scarf-202891_640

Ważna jest metka!

Przestrzegając tych zasad, uchronimy wełnianą garderobę przed zniszczeniem. Istotne jest, żeby stosować się do instrukcji producenta, zapisanych na metce. Dzięki temu tkaniny zachowają na dłużej swój piękny wygląd.

 

laundry-saloon-567951_1920

Pamiętajmy! Jeżeli płaszcz jest delikatny, a mocno zabrudzony, nie ryzykujmy. Czyszczenie w profesjonalnej pralni zaoszczędzi nam czas i zapewni spokój, gdyż czyszczenie chemiczne nie zniszczy kształtu i struktury materiału.

Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *